ŻŁOBKOWE SPOTKANIA WOKÓŁ KSIĄŻEK

Fundacja Czytam z Tobą od początków swojego istnienia z dużym powodzeniem współpracuje ze Żłobkiem numer 20 przy ulicy Wilczej w Warszawie, organizując regularne spotkania wokół książki dla maluchów z różnych grup wiekowych.

Spotkania w żłobku pokazują nam, jak ogromną radość czerpią małe dzieci ze wspólnego czytania. Dzieci objęte opieką żłobkową szczególnie potrzebują momentów indywidualnej relacji z drugim człowiekiem. Na nasze odwiedziny reagują bardzo radośnie. Z ogromnym zainteresowaniem gromadzą się wokół torby z książkami, z którą wchodzimy do sali. Wspólnie wyciągamy książki, atrakcyjne pod względem treści, walorów językowych oraz szaty graficznej i siadamy wygodnie na dywanie. Każde z naszych spotkań czytelniczych trwa około godziny.

Zindywidualizowane czytanie polega na tym, że czytamy indywidualnie dziecku będącemu w grupie. To ono wybiera sobie książkę, która go interesuje. Dziecko może ruszać się, przewracać kartki, wracać do tej samej strony po kilka razy, wstawać albo po prostu przestać słuchać. To ono jest przewodnikiem we wspólnym czytaniu! Inne dzieci gromadzą się wokół, korzystają z tych momentów głośnego czytania, czekając na swoją kolej – nawet maleńkie dzieci uczą się tego bardzo szybko.

 

To indywidualne podejście, podążanie za każdym dzieckiem, respektowanie jego wyborów i możliwości w zakresie koncentracji uwagi i gotowości do wejścia w relację, wspólne pochylanie się nad książką – wszystko to sprawia, że jest to po prostu dobry czas.