Czytanie z migrantami z Białorusi

0

Fundacja Czytam z Tobą promuje wspólne czytanie jako formę nawiązywania relacji między ludźmi i wsparcia w wielu obszarach. Nasze działania kierujemy szczególnie w stronę małych dzieci, osób starszych, chorych, zagrożonych wykluczeniem.
Obecnie prowadzimy projekt „Czytanie online – nauka języka polskiego” (październik – grudzień 2021), który nawiązuje do dwóch wcześniejszych projektów „Książka kluczem do sukcesu” (listopad- grudzień 2020) oraz „Z książką w nowy świat” (maj – lipiec 2021). Wszystkie trzy projekty uzyskały uznanie i wsparcie finansowe Urzędu m.st. Warszawy.
Nasze działania zainspirowane zostały współpracą z organizacją HUMANOSH, której misją jest „przełamywanie granic, wsparcie, edukacja, pomoc”.
Obecna sytuacja na Białorusi sprawia, że  w naszym kraju pojawia się coraz liczniejsza grupa obcokrajowców – niektórzy zamierzają ubiegać się o status uchodźcy, inni przebywają w Polsce czasowo. Warunkiem adaptacji w nowym środowisku, znalezienia pracy, odnalezienia w szkole i w ogóle w społeczeństwie jest znajomość języka.
Nauka języka polskiego wydaje nam się priorytetem, po zapewnieniu podstawowych potrzeb życiowych. Doskonałą formą nauki języka jest wspólne czytanie. Ze względu na sytuację epidemiologiczną prowadzimy spotkania czytelnicze online. Rozpowszechniamy ideę zindywidualizowanego czytania w grupie- uczestnicy spotkań mają do wyboru książki zróżnicowane pod względem tematyki i poziomu językowego.
Spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem
oraz kilku filmików z naszej działalności:


Książka pomostem łączącym ludzi 🙂 Czytając z uchodźcami z Białorusi pomagamy im nie tylko uczyć się języka polskiego, ale i odnaleźć się w nowym świecie. Link do filmiku Facebook:

https://fb.watch/9rJBSt0XIw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *